top-phones
finansowanie 05

poradnik odkurzacz centralny 01bOdkurzacz, którego nie trzeba chować do szafy, nie ma ograniczającego nas kabla i jest cichy. To są zalety, które zauważamy od razu, ale co poza tym należy wiedzieć o odkurzaczu centralnym?

Przede wszystkim decyzję o zakupie takiego odkurzacza dobrze jest podjąć na odpowiednim etapie budowy domu albo remontu mieszkania – czyli dość wcześnie. Instalacja ukryta jest w ścianach  lub pod podłogą  a jednostka centralna umieszczona na stałe w jednym miejscu. Dlatego montaż powinien zostać odpowiednio przygotowany, a instalacja zaplanowana. Jednak należy też zaznaczyć, że praktykuje się już techniki pozwalające na zainstalowanie systemu praktycznie w każdym momencie. Poza kwestiami technicznym, chodzi też o wygodę użytkowników. Prawdziwa radość z odkurzacza centralnego jest wtedy, gdy gniazda są umiejscowione we właściwej liczbie i w odpowiednich miejscach.

Jednostka centralna – czyli odkurzacz - może zostać zamontowany w kotłowni, innym pomieszczeniu gospodarczym albo w garażu. W jego obudowie znajduje się gniazdo ssące oraz tłumik hałasu. Przy jednostce warto zamontować również uchwyt do rury ssącej, który znajduje się najczęściej już w zestawie. Uchwyt służy do powieszenia zwiniętej rury – jest to bardzo wygodne i praktyczne. Separator na śmieci należy czyścić manualnie co kilka miesięcy, maksymalnie co pół roku.  I w tym miejscu trzeba podkreślić główną zaletę - zdrowotną. Przy sprzątaniu, odkurzacz centralny nie wyrzuca pyłków (tak jak to się dzieje przy tradycyjnych odkurzaczach), a wszelkie mikroelementy są wyrzucane poza dom. Według ekspertów nawet najnowocześniejszy odkurzacz „wolnostojący” nie wyciągnie tak efektywnie kurzu, jak właśnie odkurzacz centralny. Dlatego szczególnie osoby borykające się z alergią powinny rozważyć jego zakup. Niektórzy natomiast podają odkurzacz piorący jako rozwiązanie alternatywne. Tutaj najlepiej zacytować jedno zdanie z forum internetowego  właśnie na temat odkurzaczy: „tarabanisz się z tym ciężkim grzmotem na kółkach, kabel ci się plącze, wymieniasz wodę w pojemniku, masz milion dodatkowych części i jeszcze potem gdzieś go upchnij” (tzn. schowaj po skończonym sprzątaniuJ). Jest jeszcze druga kwestia, finansowa. Odkurzacz piorący jest po prostu droższy.

Gniazda i wąż ssący czyli główna zaleta systemu centralnego na co dzień. Gniazda są zamontowane w ścianach, przy podłodze. Są estetyczne, w neutralnej kolorystyce, mało widoczne, z klapką (wyglądają jak trochę większe gniazdka elektryczne, tylko zasłonięte). Powinny być rozmieszczone w taki sposób aby po podłączeniu rury ssącej można było swobodnie sprzątnąć każdą część domu czy mieszkania. Należy pamiętać, że pierwsze ważne dla nas informacje przy zakupie systemu, to długość instalacji i liczba gniazdek. Jako przykład posłużą nam zestawy Beam Elektrolux z systemem przeznaczonym do domków:

  • z instalacją o dł. do 25 m, z maksymalną liczbą gniazdek 5
  • z instalacją o dł. do 45 m i z maksymalną liczbą gniazdek 8
  • z instalacją o dł. do 65 m i z maksymalną liczbą gniazdek 10.

Standardowa długość węża ssącego podanych systemów to 9 m. Dodatkowo w zestawie najczęściej są takie akcesoria jak: szczotka typu „uniwersalna”, szczotka do tapicerki, mała szczotka okrągła, ssawka szczelinowa, metalowa rurka z klipsem oraz wieszak na wąż ssący. I jeszcze jedna ważna informacja, kupując odkurzacz centralny w autoryzowanych salonach czy sklepach internetowych jesteśmy pewni, że na zakupiony system otrzymamy gwarancję (przyznawany okres gwarancji to nawet ok. 5 lat). To samo dotyczy montażu – zlecając go autoryzowanemu salonowi nie martwimy się ani o kwestie techniczne, ani o przeglądy techniczne, które są przecież wymagane przez producenta. 

PODSUMOWANIE:

  • system nadaje się zarówno do domu jak i mieszkania. Najlepiej zaplanować jego montaż na początku budowy lub remontu, ale istnieją już techniki montażu na każdym etapie
  • tłumik hałasu zapewnia ciche działanie
  • system filtracji polepszający jakość powietrza
  • duża moc czyszczenia

Miłego, cichego sprzątania!

mt_ignore

Początek strony