top-phones
finansowanie 05

poradnik pompa ciepla 01bJako przykład posłuży nam powietrzna pompa ciepła Vitocal 200-S o mocach 5,6kW – 11,2kW, która może być samodzielnym urządzeniem grzewczym albo pełnić funkcję wspomagającą ogrzewanie. Istnieją również tzw. wersje odwracalne (wariant AC), które zapewnią nam zarówno ogrzewanie oraz chłodzenie. Jednak najbardziej popularną jest pompa do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu wody użytkowej.

Pompa pracuje samodzielnie przez większość czasu w ciągu roku zapewniając właśnie ogrzewanie budynku wraz z podgrzewem wody użytkowej (pracuje przy temperaturze zewnętrznej do -20 stopni). Przy większych mrozach ciepło jest pokrywane np. grzałką elektryczną lub innym źródłem ciepła, z którym pompa współpracuje.

Jak to działa? - Pompa pobiera energię zgromadzoną w powietrzu zewnętrznym (tzw. dolne źródło) i przekazuje ją wodzie krążącej w instalacji grzewczej (tzw. górne źródło). Montaż systemu jest szybki, prosty i nie wiąże się z dużymi kosztami. Ponieważ opisywany rodzaj pompy jest dość często mylony z pompą woda/solanka, warto zaznaczyć, że w tym wypadku instalacja nie wymaga wykonania odwiertów ani montażu kolektorów gruntowych. Przy jej konstrukcji nie ma potrzeby wykonywania kosztownych przepustów ściennych ani montażu kanałów powietrznych. Nie ma również znaczenia powierzchnia działki czy rodzaj gruntu.

W domu stoi jednostka wewnętrzna (najczęściej w pomieszczeniu gospodarczym albo w piwnicy), która nie zajmuje zbyt dużo miejsca i pracuje ona bardzo cicho. Jednostkę zewnętrzną montuje się w prosty sposób na zewnętrznej ścianie domu. Pompa może też zostać połączona z systemem wentylacji dzięki czemu w pomieszczeniach dłużej utrzymujemy pożądaną temperaturę.

Należy pamiętać, że w urządzeniu typu split dwie jednostki są łączone przewodami chłodniczymi, dlatego osoba przeprowadzająca montaż musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Dodatkowo przy jednostkach o większej mocy (jednostka zewnętrzna posiada wtedy 2 wentylatory) jest obowiązkowa coroczna kontrola szczelności.

Popularność tego systemu wynika z niskich kosztów inwestycyjnych. Zwrot nakładów jest dość szybki, szczególnie gdy pompa ma zastąpić ogrzewanie elektryczne albo węglowe. Pompa może też tworzyć układ kaskadowy z kilku jednostek tak aby uzyskać jeszcze większe moce.

PODSUMOWANIE:

  • ten rodzaj pompy uważany jest za bezawaryjny
  • niskie koszty inwestycyjne oraz eksploatacji
  • możliwa praca również w trybie chłodzenia

mt_ignore

Początek strony