top-phones
finansowanie 05

fotowoltaika poradnik

Temat wzrostu cen za prąd mobilizuje użytkowników do poszukiwania oszczędności. Tym samym słowo FOTOWOLTAIKA zaczęło być jednym z najczęściej wpisywanych haseł w internetowych wyszukiwarkach. To bardzo dobrze! Możliwość produkcji własnego prądu, a więc zmniejszenie rachunków to nie jedyny argument za, dużą korzyścią np. dla firm produkcyjnych jest pewne źródło zasilania podczas przerwy w dostawach energii z sieci. Istnieje jeszcze jeden argument – finansowy – jeśli będziemy mieli nadwyżki energii, możemy je przekazywać do sieci, a dzięki temu inwestycja w instalację fotowoltaiczną będzie miała szybszy zwrot.

Podłączenie do sieci energetycznej jest bezpłatne, a staje się ona dla nas „magazynem”. Jeśli nie możemy wykorzystać naszej energii w momencie jej produkcji, „odbierzemy” ją sobie z sieci w czasie większego zapotrzebowania. Jest to istotne z uwagi na to, że instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd w ciągu dnia, czyli przez większość czasu gdy jesteśmy poza domem. Nadwyżki naszej energii odbieramy z sieci również za darmo. Nie będziemy mogli wykorzystać tej energii w 100% - szacuje się, że przy instalacji do 10 kW odzyskamy 80% nadwyżki – jednakże nadal jest to najbardziej korzystny wariant. Gdy skalkulujemy do tego wykorzystywanie nadwyżek z okresu wiosny i lata w czasie zimy – rachunek staje się jeszcze bardziej oczywisty.

Wszyscy oczekują na możliwość skorzystania z dotacji/dofinansowania na zakup i montaż własnej elektrowni fotowoltaicznej. Pierwszym adresem, pod którym należy to sprawdzić, jest urząd gminy.

Początek strony